Lucru peste hotare...cum mi-am vazut ceafa

Модераторы: Neoxygen, Estrambotika

Ответить
kikipo73
Новичок
Сообщения: 1
Зарегистрирован: Пт июл 02, 2010 17:14

Lucru peste hotare...cum mi-am vazut ceafa

Сообщение kikipo73 »

AVERTIZARE


Anul trecut 2009,din necesitate ,am hotărât sa plecăm cu soţia la munca peste hotare. Ne-a recomandat cineva firma ,,Olvis-Stepanenco ” cu sediul str.Academiei 1 ,conducătorul SRL-Coronciuc Olga.Pentru o suma de 2500 euro de persoană ne-au promis ,,sarea şi marea” in Finlanda la fabrica NOKIA.În fine,mai departe de oraşul KIEV nu am ajuns.Mai tîrziu am aflat că nu numai eu şi soţia suntem păgubaşi…mai sunt vre-o 50 de persoane (pe care le-am cunoscut pe parcurs,dar cred că sunt de 3-4 ori mai mulţi)din toată Republica şi credeţi-mă ,majoritatea oamenilor erau foarte nevoiaşi,şi numai Ei ştiu cum,sau împrumutat,au sclipuit,au vândut câte ceva de pe lângă casele lor şi au plătit aşa zisul ,,CONTRACT”la aceasta firmă. Acum a trecut deja un an, dar banii nu putem întoarce!Politia,Procuratura-deja de luni de zile investighează cazul şi nici un rezultat!Fiindcă pentru a înainta plângere în judecată orice păgubaşi are nevoie de surse financiare suplimentare:Taxa de stat-3% din sumă,avocatul-20% din sumă indiferent de rezultatul în judecată(pozitiv sau negativ) pentru păgubași. Deci la suma de 2500euro dacă adunăm toate celea menţionate mai sus ,este egal cu 3075euro.De unde să mai ia 575 de euro sau mai are rost să se mai împrumute acea persoană(fără nici o garanţie că i se va face dreptate în instanţă),dacă nici Poliţia, nici Procuratura de atât timp nu întreprinde nimic(FIRMA ACTIVEAZYĂ PÎNĂ ACUM) cu acelaşi succes numai cu alte persoane(nu mai sunt acele persoane cărora le-am plătit banii pentru contract). Acei ,,NOROCOŞI”care au plecat totuşi,numai că nu în ţara promisă(Finlanda),ci în Polonia la lucru agricol(cu gândul măcar aşa să-şi ramburseze banii dați la firmă),fiindcă când am înţeles că e o înşelăciune şi am cerut ca să mi se întoarcă banii,angajaţii firmei şi inclusiv doamna manager Olga Coronciuc,insistau sa plecăm la lucrul agricol in Polonia,Norvegia,Italia ş.a.m.d.,au fost înşelaţi oricum,fiindcă prin internet (Skype)poţi comunica şi afla despre acei cu care am făcut cunoştinţă in timpul aşteptării ca să pleci.
Am scris acest mesaj pentru a aduce la cunoştinţa tuturor care doreşte să plece după hotare prin intermediul aşa-zis firme,să nu se bazeze pe stat in legitimitatea licentiilor, rezolvarea , soluţionarea şi ajutorul privind rambursarea banilor.
Mii straniu că aşa firme există şi activează,iar organele de drept nu întreprind nimic!
P.S Totul ce am scris mai sus este adevăr (avem toate dovezile la mână)şi suntem la moment 25 de persoane care căutam dreptate(şi sperăm), suntem pregătiţi să mergem pană la urmă!!!
Аватара пользователя
MegaMax
Старожил
Сообщения: 1806
Зарегистрирован: Сб июн 11, 2005 00:18
Откуда: Кишинев

Сообщение MegaMax »

мде грустно...надо было проверить лицензии и прочие документы
Ответить

Вернуться в «Эмиграция»